Küçükken Bir Hayalim Vardı O da Kuş Oldu Gitti!

0
884

-Küçükken bir hayalim vardı: Dünyaya barış ve huzur getirmek! Sonra bir baktım ki hayalim delik deşik hatta kara delik olmuş! Haksızda değil hani hergün sıkılan onca kurşuna atılan onca bomba ve füzeye ne dayanır! Anlayacağınız dünya barışı hayali kuş oldu gitti şimdi hangi deryada mültecidir allah bilir!
-Küçükken bir hayalim vardı: Açlığı ve yoksulluğu yok etmek! Bu yüzden elimde avcumda ne varsa genelde paylaşmaya çalıştım! Uzun bir süre herkesi kendim gibi sandım! Ne zaman ki aç kaldım o zaman anladm kapitalist bir sistemde kominist bir hayalin yaşamayacaığını! O zaman anladım kapitalist sistemde iyi olmanın saf salak ve enayi olmayla eş anlamlı sayıldığını! Anlayacağınız dünyaya bir ana baba şefkatiyle bakmak hayalide hayal oldu gitti!
-Küçükken bir hayalim vardı: Bütün kötüleri ve kötülükleri yok etmek! Kahraman olmak için değil mazlumlar rahat, özgür ve mutlu olsun diye! Sonra bir baktım ki mal mülk ve şöhret elde etme hırsı var oldukça her insanın evrimini tamamlama şansı doğuyormuş! Yani birçok melek yüzlü insan sonra birden bire şeytana dönüşüyormuş! Anlayacağınız bütün kötüleri ve kötülükleri yok etme hayalide hangi şeytanla hangi insanla başadeceğimi bilememenin şaşkınlığıyla kuş oldu gitti!
-Küçükken bir hayalim vardı: Dünyayı cennete çevirmek! Sonra bir baktımki zorbalık, savaş, hırs, hile ve çıkar varoldukça dünya birileri için hep bir cehennem başka birileri içinde hep bir cennet oluyor! Anlayacağınız günümüzde dünyayı cennete çevirme hayali dünyayı ancak başkalarının cehennemine çevirmekten geçiyor! Bu hayalimde cennete gitmek üzere kuş oldu gitti!
-Küçükken bir hayalim vardı: Herkese yardımcı olabilmek için çok güçlü ve zengin olmak! Sonra bir baktımki güçlü ve zengin olmanın yolu ihtiyacı olana yardım etmekten değil aksine onu daha çok ezmekten, daha çok kullanmaktan hatta yardım eder gibi görünürken elinde avcunda ne varsa çaktırmadan ve hiç acımadan hepsini alıp gitmekten geçiyormuş! Anlayacağınız güçlü ve zengin olma hayalide vicdanı ve duyguları kaybetmekten geçtiği için oda kuş oldu gitti!
-Küçükken bir hayalim vardı: Adaleti sağlamak ve haksızlıkları ortadan kaldırmak! Sonra bir baktımki adalet hep saraylarda oturuyor bu yüzden gariban ve mağdurun halinden hiç anlamıyor! Malı mülkü ve gücü olanın herzaman adalete sahip olduğunu ve onu istediği şekilde kullandığını gördüm! Malı mülkü olmayanın hiç adaleti olmadığını ve onu hiçbir zaman hiç biryerde kullanamadığını, adalete ve hukuka hep yabancı kaldığını gördüm! Böylece anladım ki adalet hayalimde mülkün temeliyle kuş oldu gitti!
-Küçükken bir hayalim vardı: Biran önce büyümek ve hayallerini geçekleştirmek! Bu hayalim tuhaf bir şekilde oldu ve büyüdüm! Fakat asıl büyüdükçe bütün hayallerimi birer birer kabettiğimi farkettim! Ve birçok sabah uykudan dayak yemiş gibi uyandım çünkü her uyandığımda hayallerimin kuş olup uçtuğu gerçeğiyle yüzleşiyordum! Dönüp kendime baktığımda çocukken birçok hayale şimdiyse birçok acı gerçeye sahip olduğumu farkettim! Kıcacası çocukken bir hayalim vardı şimdiyse bütün hayallerimin bir kuş bir hayal olduğu gerçeğim var!
Ramazan Altunöz