Hayvan Halleri 11-Karınca Hali Bölüm:2

0
2.118

Karınca Deyip Geçme

Küçücük karıncalar en az balina ve primatlar kadar zeki olduklarını ispat ederek boyu değil işlevi önemli atasözüne sağlam bir destek verirler. Yine karıncalar dere tepe, sıcak soğuk demeden dünyanın her yerinde yaşayarak hayatboyu uyum ödülünü almışlardır. Ayrıca insanlar halledemedikleri birçok işi pek maharetli karıncalara taşeron olarak ihale etmişlerdir. Karıncalar bazı mutfak işlerinde, bazı ilaçların yapımında ve bazı ayinlerde kullanılır. Karıncaların şu ana kadar yaklaşık 12 bin türü keşfedilip kataloklarda gururla yer alırken yaklaşık iki bin türü şansın yüzlerine gülmesini sabırla beklemektedir. Dönem dönem karıncalar insanlarada kafa tutarak bazı tarım alanlarını ve binaları karınca medeniyeti adına kamulaştırırlar. Kırmızı ateş karıncaları tıpkı adları gibi çabuk parlayan ve çabuk yayılan akıncı karıncalardır. Yem arama ve savaş zamanlarında karınca komando birliği olarak keşiflere çıkarlar. Karıncalar kendi ağırlıklarının en az on katını taşıyarak yeni dünya şampiyonu olmaya adaylar. Bu konuda karıncaların tek rakibi sülüklerdir. Sülükler en az 10 karınca gücündedir yani kendi ağırlığının en az yüz katını taşıyabilir. Buna bakılırsa karıncaların mütevazi takılıp şerefli ikincilikle yetinmesi gerekir veya birkaç milyon yıl daha çalışıp evrimleşerek sülükleri geçmeye çalışacaklar.

Karıncalardan Sinyal Kaçmaz Kafaya Antenleri Takmış Alıcıları Her zaman Açık

Yolda dalgın dalgın veya sekiz çizerek giden bir karınca görürseniz bilinki sarhoş değildir. Karıncaların kafası her zaman meşgüldür çünkü kafalarında sadece iki anten değil bir sürü alıcı vardır! Karıncaların birçok küçük lensten oluşan petek gözleri vardır. Siz siz olun herhangi bir karıncaya haraket çekmeyin anında hareketin kralını görürsünüz çünkü karıncaların hareketleri algılama düzeyi oldukça yüksektir. Ayrıca kafalarının üstünde ışık düzeylerini ve polarizasyonu ayırdeden üç küçük sade göz de bulunur. Fakat bütün bunlara rağmen karıncaların görüş alanı kötü iler orta arasında bir yerde debelenip durmaktadır. Hatta kimi karıncalar tamamen kördür. Birtek Avustralyada yaşayan Myermecia karıncaları çok yiyi görebilen şahin bakışlı karıncalardır. Karıncalar doğuştan kafaya takılı gelen iki antenle kimyasal kokuları, hava akımlarını ve titreşimleri algılar. Ayrıca mesaj alıp verirlken karşıdakine dokunarak samimi ve sıcak bir iletişimi tercih ederler. Kafa demişken karıncanın çenelerini unutmayalım! Karıncaların bir değil iki çenesi vardır. Ve bu çene kuvvetiyle  kadınlar gibi gece gündüz sadece dedikodu yapmaz! Karıncalar çene kuvvetiyle kafalarında yiyecek taşır, nesneleri hareket ettirir, yuva kurar ve savunmalarını güçlendirir. Karıncalar bu çenelerden birini bazen kiler niyetine kullanarak yemek saklar. Böylece kendisi ve çocukları uzun bir yolculukta acıkırsa ihtiyaç molası vermek zorunda kalmadan transit gidebilir. Bu kadar maharetli bir çeneyi sirk canbazlarının hala nasıl keşfetmediğini anlamış değilim!

Tarihteki ilk inşaat Mühendisliği Bölümü Üniversitelerde Değil Karınca Yuvalarının Şantiyelerinde Kuruldu!

Evet yanlış duymadınız dünyadaki ilk inşaat mühendisliği bölümü insanlar tarafından herhangi bir üniversitede değil fi tarihinde bir karınca yuvası inşaatında kuruldu. Çünkü karınca yuvası sıradan bir inşaat olmayıp gerçekten mühendislik bilgileri gerektirecek karmaşıklıktadır. Karınca yuvalarına termit adı verilir ve ortalalama yerin altında 6 metre derinliğe kadar inşa edilir.  Karıncalar yuvalarını kışın daha sıcak veya yazın serin olsun diye genelde kaya, ağaç ve ev diplerinde yaparlar.   Yuvayı yapanla yuvanın boyutu açısından olaya baktığımızda dünyanın enbüyük binalarını karıncalar inşa etmektedir. Bugüne kadar rastlanan en yüksek karınca yuvası 12.8 metre yüksekliğinde olup bu tam 2000 karınca boyundadır. Çinde rastlanan ve çamurdan yapılan bu karınca yuvasında tam 50 milyon karınca yaşadığı tahmin edilmiştir. Oysa insanların yaptıkları enyüksek yapı insanın en fazla 500 katı kadar gelir ve en fazla birkaç yüz insanı barındırır. Karınca yuvalarının ağzı açık olduğundan yağmur, sel ve sulama sularının baskınlarınada otomatikmen açıktır. Fakat buna rağmen karınca yuvaları bugüne kadar ne yıkılmış nede sele kapılıp gitmiştir. Güneş görmeden çamuru nasıl bu şekilde kurutup bu kadar sağlam bir duvara çevirdiklerini insanlar henüz anlayabilmiş değildir.

Karıncanın güvenli bir yuva yapabilmesi için suyun ıslatmasını ve öz kütlesini, basıncın ne olduğunu ve atmosfer basıncının önemine ek olarak hava basıncının onun hacmine nasıl bağlı olduğunu bilmeleri gerekir. Ayrıca Yuvanın ıslanmayan kısmının hacminin karıncaların sayısına oranını, havalandırma sistemini ve diğer bilgileri ağaçlarda ve bitkilerin gövdesinde yaşayan karıncalarında bilmesi gerekir. Yuvalar giriş koridorları ile U şekildeki borulara benzer girişlerle bağlanmalı. Buraya toplanan su tıkaç görevini üstlenir. Yer yüzünde su birikirse, su dışarıda U şekilli kısma kadar olan yolu doldurur. Suyun karıncaların yaşam alanlarına girmemesi için, bu alanın duvarları hava geçirmez şekilde önceden karıncaların atıkları ile işlenmesi gerekir.. Böyle havadan yalıtılmış bölge için yaklaşık (sıcaklık sabit kalmadığından) olarak buradaki hava basıncın onun hacmine çarpımı sabit olarak kalır. Buradan anlaşılıyor ki karıncalar sabit kütlesi ve sıcaklığı olan gaz için PV=sabit (basınç çarpı hacim) kanununu  130 milyon yıldan beri biliyorlar. Bir atmosfer basınç yaklaşık olarak 10 metresu sütununun basıncına eşit olduğundan karıncaların yer altındaki evlerinde hava basıncı 1.5-1.7 atmosferi aşmaz. Böylelikle evleri kuru kalır ve burada karıncalar için birkaç günlük temiz hava da birikmiş olur. Oysa itiraf etmeliyimki ben ve sanırım milyarlarca insan dahi karıncaların bildiği bu bilgileri bilmiyoruz. 

Karıncalar ve İnsanlar

Karıncalar anneler hariç 7- 13 gün yaşarlar. Bu kadar kısa bir yaşam içinde çok şey yaparak yaşamın kıymetini bildiklerini ispatlamışlardır. Ayrıca sosyal devletin ilk adımlarını savaşta veya iş yaşamında sakat kalan karıncaları ömürboyu besleyerek atmışlardır. Karıncalar kefişçi hayvanlar olup yemek buldukları yeri işaretler ve yuvalarına kadar koku yolu oluştururlar. Özellikle metropole dönen şehirlerin yöneticileri karınca yaşamını dikkatle izlemeli ve bu kadar kalabalık yaşayan topluluklarda nasıl trafik sorunu olmaz iyice öğrenmeliler. Tabiki karıncalar bunu sahip oldukları disiplin ve beyin gücüyle başarabilmektedirler. Çünkü karıncaların beyni vücut kütlelerine göre bütün canlılar içinde en büyüğüdür. Ben bunları okuyup yazarken birçok defa dumura uğradım! Hatta Marstan dünyaya gelen ilk uzaylıların karıncalar olabileceğini düşünüyorum. Nasıl olur demeyin! Tiplerine ve yaptıklarına bir bakın aslında uzaylı olduklarını fakat zamanla dünyayı sevip buraya uyum sağladıklarını anlayacaksınız! Eminim sizde karıncaları böyle bilince dumura uğramaya başladınız bile! Bazen ummadık yerlerde karşımıza veya üstümüze çıksada karıncalara saygı ve sevgiyle yaklaşalım. Çünkü insandan sonra dünyanın en medeni ikinci toplumu karıncalardır. Son olarak birgün hayat yolunda bir cırcır böceği gibi yönünüzü şaşırırsanız mutlaka bir karınca yuvasına başvurun. Çünkü karınca yuvalarının ağzındaki toprak hep kuzeye yığılırken yuvanın ağzıda hep güneye bakar. Ne diyelim allah hayat yolunda yönünüzü şaşırtmasın!

Ramazan Altunöz

Kaynakça:http://tr.wikipedia.org/wiki/Karınca

http://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/210315-karinca-yuvalarinin-ozellikleri-nelerdir.html#ixzz2g5caVbV7