Hayvan Halleri 12- Arı Hali Bölüm :1

0
2.252

Bir düzine hayvan hali yazdım diyecektim ki Arı’ları unuttuğumu farkettim! Umarım arılar bana kızıpta bir kumpas yapmazlar! Çünkü her arı ‘bal arısı değildir. Hani bal arısı veya ‘bonbus’lar (tüylü bal arısı) ağzıma bir parmak bal çalıp gel tatlı tatlı konuşalım diyebilirler! Fakat daha evcilleşmemiş ‘yaban arıları’, ve  ‘eşek arıları’ var. Yani medeniyet görmemiş bazı yaban arıları her an ani bir eşek şakasıyla zehirli iğnelerini batırarak elimi yüzümü balon gibi şişirebilirler. Korkumdan hayvanların kralı aslansa kraliçeside arı’dır diyorum. Çalışkan, temiz, soylu, becerikli, düzenli, paylaşımcı, özverili, ve en önemlisi her güzel çiçekten anlayan hayvan kim? Dersek tabiki arı diyeceğiz! Bu yüzden kraliçe arımızı baş köşeye oturtup belki bir ders çıkarırız diye arıların soyunu sopunu karıştırmaya koyuluyorum.

Arılar Saldırgan Değil Barışseverdir: Bazı arılar kumpasa çok meyilli olsalarda gerçekte arılar kolay kolay kimseyi sokmaz. Hatta bir arının en son yapacağı savunma sporu karate, judo veya boks değil arı sokmasıdır. Bi arı sizden bir tehlike sinyali aldığında önce solo olarak arkadaşım var git işine türküsüyle sizi uyarır! Dinlemezseniz bu sefer arı bütün sülalesini getirip seni koro şeklinde uyarırlar! Arkadaş beni tek olarak takmadın ama bak burada bir dünya arı var! Her birimiz sana bir iğne soksa seni kabak gibi oyarız içinede bade koyarız, hadi sen git işinede herkes kendi işine türküsüyle bir daha uyarırlar. Anlama sınırlanı zorlarsanız bu sefer arı kırmızı alarm niyetine etrafınızda uçarak ve hafifçe size çarpıp dokundurarak son uyarısını yapar. İşte bir arının bütün bu medeni ve barışçıl çaba ve çığlıklarına kulak asmazsanız kaçınılmaz son gelir. Arı mecburen sizi iğne batırma yoluyla sokup oyacaktır. Tabi sizin eliniz yüzünüz balon gibi şişerken arıda tahtalı köyü boylayacaktır.

İlk Harakiriyi Japonlar Değil Arılar Yapmıştır: Arı iğnesi sadece sert kabuklu böceklerden korunmak için uygundur. Bir arı bir böceği sokarsa iğnesini bir sorun yaşamadan geri çıkartabilir. Oysa bir insan veya hayvanı sokarsa iğne kanca gibi ete saplanır ve iğnesini geri çıkaramaz. Ayrıca arının iğnesi bağırsaklarına bağlı olduğu için iç organları parçalanır ve ölür. Yani bir arı bir insan veya hayvanı soktuğunda harakiri yapmış olur. Dolayısıyla kendi silahıyla kendini öldürmek olarak Japonlardan gördüğümüz harakiriyi aslında ilk yapanlar arılardır. Japonlarsa sadece arıları taklit etmiştir. İşin tuhafı hiç bir erkek arı erkekliğini göstermek için asla harakiri yapamaz! Çünkü iğnesi yoktur. Bu yüzden erkek arılar erkekliklerini sadece damızlık olarak kraliçe arıyı dölleyerek gösterebilirler.

Arılar Tam teşekkülü Ölçektir. Barometre, Termometre, Kokumetre Vb Ölçeklere İhtiyaç Duymaz: Arıların başında bir çift duyarga vardır. Bunlar koku, tat ve dokunma duyularını sağlar. Fakat bu duyargaların içinde yeralan hassas sinir uçlarıyla arılar barometre olmadan rüzgarın gücünü ve termometre olmadanda havanın sıcaklığını algılar. Ayrıca bu duyargalar o kadar hassastırki 2 km öteden balın kokusunu alır. Ne dersiniz bu duyargalardan herkese lazım değil mi?

Arıların Vücudu Tam Teşekküllü Bir Balmumu Üretim Tesisidir. Arının karnındaki segmentlerde bulunan sağlı-sollu bir çift mum salgı bezi (balmumu aynası) bulunur. Balmumu yaparken bu bez kalınlaşarak mum salgılama yeteneğini kazanır. Mumlar sıvı olarak arıların iç güzelliğini gösteren aynalar üzerine salgılanır. Daha sonra bu mumlar her biri derin dondurucu gibi olan mum ceplerine atılarak ani şokla katılaşıp küçük pulcuklar halini alır. Ondan sonra Arılar halay çeker gibi birbirine tutunarak özel totem hareketleriyle balmumu sızdırırlar. Ayaklar yardımıyla ağza götürülen balmumu pulcukları orada yumuşatılarak çiğ köfte gibi bir güzel yoğrulur. Böylece bal peteği gözleri bu mum hamuruyla imece şekilde yapılır. Altıgen olarak inşa edilen bu bal petekleri yapılan matematiksel hesaplara göre en az malzemeyle en fazla bal sığacak şekilde üretilir. Buda arıların ne kadar akıllı ve tasarruflu olduklarını gösterir.

Ramazan Altunöz