MATEMATİK, EZBER VE SİZ -1

0
4.108

Ey matematiğe ezber gözüyle bakan, incitilmiş, ürkütülmüş talihsiz eski ve halihazırda öğrenci ve insan kitlesi!! Bügüne kadar hep öğretmenlerin suçuydu matematikten nefret edilişler. Ve bundan sonrada öyle olur tahminimce. Ne hikmetse hocayı sevemediniz ve bu yüzden anlatılanlardan soğudunuz. Tabiî ki haklısınız. .Çünkü sizden önce de böyle yaptılar sizden önce gelenler. Ve hatta ürküttüler sizi.. anormal bi durum varmış gibi matematikte büyüttüler hep. Aslolan korkuydu elbet ve bunu geçiştirmek için türlü bahaneleri ezberlettiler size.. hocasını sevemedi ,, ezber yeteneği yok ,, benim çocugum aptal ,, onun kafası pek çalışmıyor vs. vs. vs. halbuki matematikten anlamak kadar , anlamamanında normal oldugu hemde gayet doğal oldugu bilinmelidir öncelikle. Resim yapmak gibi, müzik gibi , yada çay içmek gibi.. sadece sevmekle alakalıdır öncelikle. Çayı seversen çok içersin , sevmezsen mecbur kaldığında sadece (misafirlikte mesela , 50 defa ısrara dayanamayıp içersin mutlaka). Müzik seversen fazla vakit ayırısın , vakit ayırdıkça daha iyi olursun belki de daha fazla seversin gittikçe .. sevmezsen mecbur kaldığında fülüt çalarsın en fazla , ya da çalmazsın.. matematiği seversen gittikçe daha fazla yaparsın daha iyi olursun daha çok doğru cevap vermeye başlarsın..

     İşin en acı tarafı matematiğe ezber gözüyle bakmaktır elbet.. tamam itiraf ediyorum matematik elbette ezberdir ama neyin ezberidir. Araba sürmek ne kadar ezberse. Yada trafik kurallarına göre hareket etmek ne kadar ezber gerektiriyorsa matematik aynı ölçüde ezber gerektirir. Trafik bir sistemdir. Bu sistem araçların ve yayaların güvenli ve düzenli bir şekilde hareket etmelerini amaçlar. Ve tabiî ki bunun için belli başlı temel kurallar koyar ortaya. Aynı face te paylaşmak , begenmek dürtmek gibi dir. Face te iletişim kurmakta bir ezber gerektirir.

         İşte matematiğe formulden ibaret bakmak demek , küçükken köpek tarafından ısırılıp sonra gördüğü bütün köpeklerden , aslında korktuğunu gizleyip, pis olabilir ya da kuduz olabilir bahaneleriyle uzak kalmak gibidir. Elbette çoğu insanın geçmişinde matematiğiyle ilgli kötü anıları olabilir , ama matematiği günlük hayatımızdan çok uzak doğadan çok farklı ve yaşantımızın dışında bişeymiş gibi algılayıp aktarmak aslında kendimize haksızlıktır. Çünkü nasıl trafik kuralları trafik sistemini anlatırsa , matematik kurallarıda evreni ve doğayı açıklamaktadır. Ve bu zaten sezgisel olarak da olsa bildiğimiz bir şeydir.. matematik çözebilmek %80 okuduğunu anlamaktan ibarettir. Ve bunun için en fazla ihtiyacınız olan şey KİTAP OKUMAKTIR.

          Ha buraya bu yazıyı niye yazdın diye soran olursa eğer , matematik net ortalaması 30 üzerinden 5 olan bir ülkede, ve hatta dünya da da bundan farksız değildir zaten , eğer bu ortalama 20 lerde olsaydı ne ülke içinde kargaşa ve fakirlik olurdu ne de küresel anlamda ısınıp denizlerimiz ve ormanlarımız yağmalanır durumda olurdu.

Haluk Memili