SİZİN İŞİNİZ Mİ YOK?

0
808

Change org’ta tuhaf bir kampanya başlatılmış. Çinlilerin bayramlarında köpek yememeleri için. Bakın metni olduğu gibi kopyalayıp yapıştırıyorum:
“Yulin Köpek Yeme Festivali’ni durdurmak için acil yardımına ihtiyacımız var. 21 Haziran 2015’te gerçekleşecek festivalde, sayısız masum köpek öldürülüp yenilecek. Dünyanın en vahşi festivali, Çin’de yıllardır süren bir gelenek. 2011 yılında tepkiler üzerine festival iptal edilmişti. Bu yıl da festivalin iptal edilip, yasaklanmasını sağlayabiliriz.
Eğer festival yapılırsa, insanoğlunun en iyi dostları köpeklerin binlercesi, acı çekecek, kesilecek, ölene kadar dövülecek, canlı canlı derileri yüzülecek.
Zamanımız çok az. Bu köpek katliamı gerçekleşmeden, seslerimizi birleştirip binlerce masum canı kurtarabiliriz. Şimdi hep beraber, kendini koruyamayan bu masum canların sesi olalım. Onları kurtarmak demek insanlığımızı da kurtarmak anlamına gelecek
Sen de patini kaldır ve imzanı ekle! ”
https://www.change.org/p/%C3%A7in-halk-cumhuriyeti-ba%C5%9Fkan%C4%B1-yulin-k%C3%B6pek-yeme-festivali-ni-durdurun?recruiter=57990158&utm_source=share_petition&utm_medium=facebook&utm_campaign=autopublish&utm_term=des-md-action_alert-no_msg&fb_ref=Default
Yahu arkadaş iyi misiniz siz? Başka işiniz gücünüz yok mu? Ne kadar saçma bir metin. O kadar koyun, keçi, sığır öldürülüyorken bu “vahşi” olmuyor da köpek öldürülünce niye vahşi oluyor? Şu kampanyayı imzalayıp iftarını kebapla açan da vardır Allah bilir. Peta örgütü gibi bir tepki versen insanları veganlığa çağırsan, hiçbir şekilde hayvanlara kıymayalım desen anlayacağım da sen koyunu, keçiyi, danayı mideye indirip köpek için neden kıyameti koparıyorsun anlamıyorum.
Bunu geçelim, biz bir tarım ülkesiyiz. Burada kıtlık pek yaşanmadı. Çin’de yeteri kadar koyun, keçi, sığır olsa bol ve ucuz olsa inanın onlar da koyun ya da sığır etini köpek etine tercih eder. Çin malum kalabalık bir yer. Halkın fakir olduğu, nüfusun fazla olduğu başka ülkelerde de köpek yeniyor. Kamboçya’da mesela köpek ve bazı iri böcekler yeniyor. Afrika’nın pek çok yerinde kertenkele yeniyor. Uzakdoğu’da Çin, Japonya ve Kore’de ahtapot yeniyor. Ayrıca başta Çin olmak üzere pek çok yerde yılan da yeniyor. Bunun temeli eskiye gidiyor, fakirlik, yoksulluk, onca boğaz beslemek… Ne yapsınlar yani? Bunların çoğu geçmişte ciddi kıtlık yaşayan ülkeler. Hatta Kamboçya şimdi de çok varsıl değil. Bir Avrupa ülkesi var mesela orda da beslenme alışkanlığı bizimkinden farklı. Fransa’dan bahsediyorum. Fransızlar kurbağa bacağı ve kaplumbağa çorbası gibi yemeklere bayılır. Eğer Fransızlar için ıyy ne midesizlermiş, diyorsanız Victor Hugo’nun “Sefiller” romanını bir okuyun bakalım. Önce bizahmet bu romanı okuyun ondan sonra Fransızların neden kurbağa, kaplumbağa yediğini öyle düşünün. Fransa’da da geçmişte ne açlıklar yaşandı.
Ayrıca Hindularla Müslümanlar arasında çoğu zaman çıkan kanlı kavgalar inek öldürüp yeme yüzünden oluyor biliyor muydunuz? Kendinizi Hindularla dolu bir yerde yaşayan bir Müslüman olarak hayal edin. Yok yok, ya da kendinizi Çin’de yaşayan bir Uygur Türkü olarak hayal edin. Ne zaman Çinlilerin öldürdüğü Uygurlar için sesinizi çıkardınız, onlar köpek kadar değerli değil galiba. Ayrıca Çinliler köpekleri yiyor ama Uygurları yemiyorlar. Boş yere bir sürü Uygur ölüyor.
Ne kadar ırkçı ifadeler kullandığınızın da eminim ki farkında değilsiniz. Gelin şu metinde bir iki küçük değişiklik yapalım ve tekrar okuyalım:
“Erdoğan, Kurban Bayramı’nı durdurmak için acil yardımına ihtiyacımız var. 23 Eylül 2015’te gerçekleşecek festivalde, sayısız masum koyun, keçi ve sığır öldürülüp yenilecek. Dünyanın en vahşi festivali, Türkiye’de yıllardır süren bir gelenek. 2011 yılında tepkiler üzerine festival iptal edilmişti. Bu yıl da festivalin iptal edilip, yasaklanmasını sağlayabiliriz.
Eğer festival yapılırsa, insanoğlunun en iyi dostları koyunların ve ineklerin binlercesi, acı çekecek, kesilecek, ölene kadar dövülecek, canlı canlı derileri yüzülecek.
Zamanımız çok az. Bu hayvan katliamı gerçekleşmeden, seslerimizi birleştirip binlerce masum canı kurtarabiliriz. Şimdi hep beraber, kendini koruyamayan bu masum canların sesi olalım. Onları kurtarmak demek insanlığımızı da kurtarmak anlamına gelecek
Sen de toynağını kaldır ve imzanı ekle! ”

Kasım Sevilgen