Bazı Öğrencilerin En Çok Sevdiği Davranışlar!

0
549

Aslında bazı değilde çoğu öğrencinin sevdiği bazı şeyler vardır! Örneğin bütün gece boyunca oyun oynayıp, dizi yada film izleyip sabaha kadar uyumamak birçok öğrencinin klasik şaheseridir! Sabah mümkünse uyanmamak, anne, baba, oda arkadaşı yada alarm sesinin yoğun ısrarıyla uyanmak! Uyanıpta biraz daha uyumaya çalışmak! Uyansada bir klasik olarak törenle derse geç kalmak öğrencinin gün içindeki ikinci olağanüstü başarısıdır! Okula uyurgezer modunda hasarsız vardığını varsayalım o zamanda sınıfı yatkahaneye çevirip yatmak en rahat yaptıkları harekettir! Yatarken hocanın sesini bebekken ninni söyleyen anne veya babanın sesine benzeterek uykuya yumuşak bir geçiş yapmakta az bir başarı değildir! Tam horlama hırlama kıvamına gelincede yandaki öğrencilerden birinin dürtümeside güzel bir harekettir! Heleki uyuyan öğrencinin arkadaşının bu hain ve gaddar dürtmesinden sonra başını kaldırıp aşayiş berkemal mi diye etrafı kollayıp yeniden yatması juriden tam puan alacak bir harekettir. Öğretmen mümkünse soru sormasın, yoklama almasın ve herhangi bir ödev vermesin! İşte bunu yapan öğretmen öğrenciye göre en kral öğretmendir!
Bazılarıda derste yatmayı değilde konuşmayı sever! Tabiki dersle ilgili olmamak şartıyla bıraksan muhabbet kuşu gibi öter durur! Sanki bütün konuşacaklarını içine atmışta derste kusuyor gibi! Konuşacakları bir türlü bitmiyor! Sanki tam sohbet ortamı sohbet havası bir çay kahve eksik! Onuda hoca ikram ederse bu iş tamam! Öğrencinin hayali işte böyle! Ama gerçek hocanın gökgürültüsü gibi birden patlayan sesidir! Hoca sınıfa bir güzel ayar versede aradan beş dakika geçmeden bazı öğrenciler kaşınırcasına sınıfı tekrar mahalle kahvesine çevirir! Oysa derse ilgili bir şey konuşmak istersen hepsi dut yemiş bülbül kesilir!
Bazı öğrenciler hep kopye çekmek ister! Bazılarıda daha ileri giderek mümkünse hoca sorduğu sorulara kendi cevap versin yazılılarıda hazır cevaplı olarak yapsın isterler! Yani öğrenciyi boş yere yormasın! Öğrenci nasıl olsa eninde sonunda sınıfı geçecek ya işte hocada bunu bilsin ona göre öğrenciyi çok uğraştırmadan, efendi efendi geçirsin isterler!
Bazı öğrencilerinde en sevdiği şey bakışmak ve koklaşmaktır! Diğer deyimle birini kesmektir, gözüne kestirdiği öğrenciye ben sana bakıyorum, sana hayranım bayılıyorum, sana yanığım mesajı göndermektir. Derste, kantinde okul bahçesinde, okul kolidorunda farketmez o gözler bir defa hedefe kilitlenmiştir! Hedefin şaşma şansı hiç yok, odaklanma süper, mercekler harika, görüntü kalitesi acayip güzel! Sanki ortam gerçek değil rüya alemi! O anda O öğrencinin aklında ne derse girmek, ne dersi dinlemek ne de sınava girmek geçer! Varsa yoksa sanki tek işi gücü karşıdaki kıza veya erkeğe yanık yanık bakmaktır!
Bazı öğrenciler vardır sürekli gezer durur! O kafeden o kafeye, o şehirden o şehire, o arkadaştan o arkadaşa, o ortamdan başka bir ortama zıplayıp dururlar! Sanki bitmeyen bir enerjileri ve para kaynakları var! Üstelik bunun üstünede Evliya Çelebinin mümessilliğini almış öyle yaşıyorlar!
Bazı öğrenciler vardır hep okumak isterler yani okuma manyağı olmuşlar! Bir okulu daha bitirmeden sınava bir daha girer ve başka bir okulu kazanır ve öylece devam eder! Onlar hep öğrenen adam modunda kalmak istiyor bir türlü öğreten adam pozisyonuna geçmek istemeyen öğrencilerdir! Ne geçim kaygısı ne gelecek nede evlenme kaygıları vardır! Varsa yoksa okumak daha çok bölüm okuyup diploma koleksiyonu yapmak onların bir nevi hobilerinden öte görevleri olmuştur! Dünyaları versende sanki öğrencilik dışında bir şey yapamazlar!
Bazı öğrenciler vardır harbiden öğrencidir! Anne baba veya başka birinin dürtmesi olmadan okuluna zamanında gider, derslerine girer, ödevlerini eksiksiz yapar ayrıca sosyal yaşantısınada zaman ayırır ve böylece hiç zorlanmadan derslerini geçer! Maaelesef böyle öğrencilerinde nesli neredeyse tükenmek üzeredir! Sizde nerede böyle bir öğrenci görürseniz tebrik edip ödüllendirinki bu tarz öğrencilerin nesli devam etsin!
Ramazan Altunöz