Bütün Dönem Boyunca Gezip Tozup Eğlenen Öğrenci Finallere Bir Hafta Kala İnek Kesildi

0
862

18 yaşındaki Rüzgar Tozar Çukurova üniversitesi sosyal bilgiler öğretmenliğini bölümünü kazanıp anne baba ve bütün sülalesiyle hep beraber düğün dernek havasında gelip kayıt yaptırmştı! Hayal ettiğinden bile daha güzel bir üniversite kampüsü gören Rüzgar resmen çarpılıp yamulmuştu! İşte bundan sonra ne oldu ve nasıl olduysa sosyal bilgileri, sosyal olmak, gezmek tozmak hatta tozutmak olarak anlayan Rüzgar’ın derslerle arası hiç iyi olmadı! Buna karşın Rüzgar Tozarın kantinle arası çok iyiydi, aynı şekilde göl manzaralı kafelerlede arası inanılmaz güzeldi! Hele oyun salonları, sinema, tiyatro ve spor alanlarıyla fevkalede bir ilişkisi vardı! Herkes onun sosyal yönüne hasetle, gıptayla bakıyordu! Rüzgarın arasının iyi olmadığı tek şey derslerdi! Arkadaşları ne zaman hadi ders başlıyor deseler bana ne ya, manzara çok güzel ben göl manzarasını izleyecem veya hava çok güzel sevgilimle kelebek kovalayacam yada arkadaşlar partiye çağırdı ben partiye gidip çılgınca kurtlarımı dökmek istiyorum diyordu! Yine arkadaşları ödev ve derslerden bahsettiklerinde Rüzgar oyun oynuyorum tamda rekor kıracaktım bu derste nerden çıktı veya şu karşıdaki pembeli kızla kesişiyoruz bu heyecanlı an bıraklıp derse gidilir mi manyak mısınız inek misiniz oğlum diye arkadaşlarını haşlardı! Arkadaşlarıda haliyle fazla ısrar etmediler ve Rüzgarı kendi kafasına esmek üzere bıraktılar.
Rüzgar halinden memnundu taki vize sonuçları açıklanıncaya kadar! Derslerin hepsinden yıldızlı bir sıfır aldığını görünce kızardı bozardı hatta bir an kendini geri zekalı hissetti! Fakat bu durum uzun sürmedi ve daha iki gün geçmeden Adana sokak ve gecelerinde kaldığı yerden esmeye devam etti. Rüzgar Tozar final sınavlarına bir hafta kala bildiğiniz uçan kelebek modunda yaşamaya devam etti! Ne gelecek kaygısı, ne geri zekalı damgası yeme korkusu ne de anne babadan haşlanma korkusu onu yolundan çeviremedi!
Tam sene böyle bitti derken final sınavlarına bir hafta kala Rüzgar ters esmeye başladı! Son bir hafta Rüzgar ders notu ve kitabı bulma telaşına girdi, okula gelmeye, fotokopicileri arşınlamaya, arkadaşlarını aramaya, hocalarının yanına uğrayıp hal ve hatırlarını sormaya başladı! Birden öğrenci olduğunu hatırlamıştı ve derslere karşı hep süper ilgili bir hollanda ineği havası yaratmaya çalıştı! Arkadaşları ve hocaları sempatiklliği yüzünden Rüzgara ters davranmadılar! O da bu fırsatı iyi değerlendirdi fakat derslerden geçti mi kaldı mı bilmiyoruz! Çünkü henüz finaller yapılmadı ve sınav maratonu ancak haftaya başlıyor! Bakalım bütün yıl boyunca cırcır böceği gibi saz çalıp, danseden, gezip tozan Rüzgar son bir hafta birden karınca kesilip derslere asılınca neler değişecek! Son bir hafta derslere aynen manyak derecede çalışkan bir karınca gibi azimli çalışkan ve ilgili oldu. Onu daha önce tanımayanlar hareretle Rüzgarın kırkyıllık inek bir öğrenci olduğuna dair yemin ederdi! Bakalım hayrlısı olsun haftaya kaç yıldızlı sıfırı kurtarabilecek! Sonuçta yılboyunca cırcır böceği gibi gezip tozan Öğrenci Rüzgar finallere bir hafta kala kırk yıllık Hollanda ineği kesildi. Ne diyelim hayırlısı olsun!
Ramazan Altunöz